SMC CDU20-25D Advanced Double-Acting Cylinder, Pneumatic Automation Solution
In stock
Manufacturer:SMC
Model:CDU20-25D
Type:Double-Acting Cylinder
Bore Size:20 mm
Stroke Length:25 mm
Mounting Type:Flange
Action:Double Acting
Operating Pressure:0.3 to 0.8 MPa
Cushion Type:Rubber Bumper
    Equipped with an operating pressure range of 0.05 to 0.7 MPa, the SMC CDU20-25D can handle a variety of applications, from light-duty tasks to more demanding scenarios requiring higher pressures. This versatility makes it a valuable asset in multiple sectors including manufacturing, automotive, and automation industries.