AB Controls 440C-CR30-22BBB Safety Relay – Advanced Industrial Protection Module
In stock
Operating Voltage:120V AC, 24V DC
Current Rating:30A
Contact Rating:22A at 250V AC, 30A at 24V DC
Number of Channels:3
Relay Type:SPDT (Single Pole Double Throw)
Operating Life:10^7 cycles
Protection Class:IP20
Dimensions:WxHxD: 90mm x 90mm x 48mm