Schneider TSXPSY5500 – High-Performance Power Supply Module for Industrial Automation
In stock
Product Type:Power Supply Module
Model ID:TSXPSY5500M
Schneider Type Designation:Modicon Premium
Automation Platform:Modicon Premium Automation
Product or Component Type:Power Supply Module
Primary Voltage Range:100…120 V AC, 85…140 V, 200…240 V AC, 190…264 V
Input Current:1700 mA @ 100 V, 500 mA @ 240 V
Product Weight:1.37 lb (0.62 kg)
Secondary Voltage:24 V DC, 48 V
Current at Secondary Voltage:0.8 A @ 24 V DC, 7 A @ 5 V DC