SIEMENS 6ES7235-0KD22-0XA0 Analog Input/Output Module, EM 235
In stock
Brand:SIEMENS
Model:6ES7235-0KD22-0XA0
Module Type:Analog I/O
Connector Type:EM 235
Input Voltage Range:0 – 5V, 0 – 10V
Output Type:1AQ, AC +/-10V, 0-20mA
Operating Temperature:-25°C to +60°C
Power Consumption:Typically < 2W
Communication Interfaces:Built-in PLC Function
Dimensions (WxDxH):100mm x 100mm x 100mm
Weight:Approx. 200g
Operating Humidity:5% to 95% non-condensing
    Featuring a terminal block connection, this module offers easy installation and maintenance, while its panel-mount design optimizes space utilization on control panels. With a maximum current consumption of 15 mA and an input voltage of 24 V DC, it supports efficient power management.
SIEMENS 6ES7235-0KD22-0XA0 analog I/O EM 235
    Customers reviews
    There are no reviews yet.
    Be the first to review “SIEMENS 6ES7235-0KD22-0XA0 Analog Input/Output Module, EM 235”